Så er vi i gang..

Halløj,

Jeg har travlt og fik ingen billeder i går, derfor bliver det bare en hurtig opdatering her.

Vi var 7 joller på vandet, Jan, Lene, Mads, Jesper N. Christian S, Peter og jeg.

Fantastisk vejr !

Det gik rigtig fint med at have 3 bøjer med ud og selv lægge bane ud.  Starten blev fløjtet igang af mig med en ny indkøbt fløjte, som efter producentens oplysning skulle kunne høres en mil væk… Jo tak, jeg har stadig en summen for ørenene.. 

Vi har defor slet ikke behov for en følgebåd, hvilket er super fedt.

Nogle sejladser på op-ned bane, hvor vinden sprang meget og der var store tryk forskelle, altså typisk fjord sejlads.

Mads B. var ikke uventet alene i front. Men dejligt at se der blandt resten af feltet var nogle gode tætte dyster.

Lidt tyvstarter, nogle kald på regler som ikke eksistere, gode og dårlige taktiske beslutninger, jo jo der var lidt af det hele i fjorden i går aftes. Men også godt humør efterfølgende 🙂

Vi er nu 13 tilmeldte MS joller til Nyborg (medregnet Mads som har lovet at tilmelde sig snarest :-)). Det er fandme flot !!! Jeg er i løbende dialog med Nyborg og kan kun sige de har stablet et rigtig godt stævne på benene, det bliver super godt, så hvis du går og overvejer om du skal med kan jeg kun sige, få tilmeldt nu 🙂

Jeg har en lidt kedelig information, da vores klubjolle skal flyttes andet sted hen. Vi har i bestyrelsen besluttet at vores klub joller gør bedst gavn i vækst fleets og ikke de “gamle” allerede etablerede fleets. Der er i år flere nye fleets og derfor har vi ikke nok klubjoller til at tilfredstille alle. I MS må vi klare os et stykke tid uden og se hvad der sker fremadrettet, lige nu er der ingen tvivl om vi får flere medlemmer på lands plan ved at placere dem i vækst klubberne.

PS : For en sikkerheds skyld : Til dem som ikke opdagede det, så var det opslag med mod fjerne kyster en april and, bare så I ikke spreder den “nyhed” 🙂

/Bo

Leave a Comment